Onkologie

Onkologie _S4B3010 Ve veterinární medicíně přinesl v posledních letech pokrok takové změny, které dovolují závažně onkologicky nemocným zvířatům prodloužit život s velmi dobrou kvalitou života  nebo je dokonce umožní  vyléčit. Důležitá je však časná diagnóza a rychlá následná léčba. Platí stále a platit bude i nadále, že v počátku je onkologické onemocnění nejlépe podchytitelné a také finanční náročnost terapie menší.  Nebojte se nádorové změny nechat vyšetřit, mnoho z nich může být benigních a včasná diagnostika  zažene obavy. Naše pracoviště dlouhodobě preferuje rozvoj onkologického oboru. V souvislosti s neustávajícím rozvojem diagnostických a terapeutických možností, můžeme prohlásit, že s velkou pravděpodobností pomůžeme u většiny onkologických diagnóz. 

Garantem oboru je MVDr Tomáš Fiala, publikuje v odborném časopise veterinářství (Multipní myelom; Akutní lymfoblastická leukémie) a přednáší. Onkologie je průřezová disciplína, která se opírá o laboratorní a zobrazovací diagnostiku, interní souvislosti a chirurgickou léčbu, ve všech těchto oborech veterinární nemocnice AA-Vet patří mezi nejlepší v České republice. 

 Každý novotvar se musí odborně posoudit a stanovit jeho maligní (zhoubný) nebo metastatický (schopnost tvorby ložisek novotvaru v jiných tkáních) potenciál. To znamená, že pokud se například objeví boule na mléčné žláze feny, neznamená to okamžitě rakovinné ložisko a naopak. Nicméně je nutno k takovému pacientu přistupovat jako potencionálně nemocnému rakovinou a provézt nezbytné vyšetření vedoucí pokud možno co nejblíže ke konečné diagnóze. Majitel musí vzít v úvahu, že včasný léčebný zákrok může zhoubný proces zcela odstranit nebo v horším případě alespoň výrazně prodloužit bezproblémový život pacienta.

Onkologické onemocnění není bohužel typické pouze pro stáří, vidíme, že v současnosti se hranice se posouvá i do velmi ranného věku. Rakovinný proces postihuje všechny orgánové soustavy, ale některé co do četnosti vedou, také některá plemena jsou ke vzniku novotvarů náchylnější (genetické predispozice).

Predisponovaní jsou také imunitně oslabení jedinci (například  kočky nakažené virem FIV, lidově kočí AIDS). Některé novotvary jsou vyvolány virovou infekcí a dále se přenášejí z nemocného zvířete na zdravá (např. Papilomatosa = bradavičatost u mladých psů nebo leukemie koček).

Majitel, který zjistí u svého miláčka nádorovou nepravidelnost nebo abnormalitu někde na těle, by měl včas vyhledat veterináře nebo upozornit na danou skutečnost při preventivní prohlídce (např. očkování). U tohoto onemocnění platí dvojnásob, že včasný zásah bývá klíčem k úspěchu.

Příznaky spojené s uvedenou chorobou mohou být zřejmé na první pohled (deformace těla), nebo naopak velmi neurčité. Majitel by si měl hlavně u starších zvířat pravidelně všímat rizikových míst jako jsou mléčná žláza fen (zde jakékoli tuhé, nepravidelné útvary jsou podezřelé), varlata starých psů, bulky v místě vakcinace u koček, jakékoli abnormální podkožní útvary (např. kolem řitního otvoru psů), nehojící se změny v dutině ústní, na kůži a podobně.

Nespecifickými příznaky každé závažné choroby jsou hubnutí, nechutenství, únava, abnormální spavost, zvýšený příjem tekutin, častější močení, zvracení, průjmovitá stolice, ztížené dýchání, kulhání, nervové příznaky.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAV současné době již existuje velká škála neinvazivních metod vedoucích k diagnóze. Rentgenografie hrudi a sonografie dutiny břišní může napomoci v odhalení novotvarů nebo případných metastáz. Naše pracoviště disponuje počítačovou tomografií, která patologické  procesy  dokáže mnohem lépe lokalizovat a ohraničit. U přístupných abnormálních útvarů lze provézt tenkojehelnou biopsii tkáně a následným cytologickým vyšetřením proces zhodnotit. Tato pomocná, rychlá, minimálně bolestivá metoda většinou velmi přispěje k správnému  terapeutickému postupu (odlišení novotvaru od zánětlivého procesu).Vzhledem k modernímu laboratornímu zázemí máme možnost velmi rychlé cytologické diagnózy (rychlá diagnostika v rozhodnutí o rozsahu chirurgického výkonu). 

Konečným krokem v diagnóze onkologického procesu je histopatologické vyšetření abnormální tkáně, které pomůže ve stanovení prognózy.

U rizikových resp. predisponovaných plemen nebo u starých jedinců doporučujeme preventivní každoroční screening (klinická prohlídka, sonografické vyšetření dutiny břišní, RTG dutiny hrudní a

hematologický a biochemický screening).

 

Nabízíme tyto možnosti v boji proti rakovině:

 • Určení onkologické diagnózy, včetně vyhodnocení celkového zdravotního stavu
 • Diagnostika rozsahu onkologického procesu, metastáz.
 • Navržení optimálního terapeutického postupu (konzultace kurativního a paliativního přístupu).
 • V terminálních stavech onemocnění navržení postupu pro udržení kvality života a konzultace  euthanazie.
 • Kurativní chirurgické metody podložené dlouholetými zkušenostmi (profesionální chirurgický zákrok, včetně hrudní chirurgie). Možnost reference na radiační pracoviště (University of Veterinary Medicine, Vienna).
 • U hematoonkologických procesů dosažení remise pomocí chemoterapie. .
 • Postoperativní a paliativní chemoterapeutický přístup.
 • Konzultace dalších metod (imunoterapie atd)
 

Aktuálně

MVDr. Martin Daníček odchází na jiné pracoviště

Chtěli bychom našim klientům tímto oznámit, že MVDr. Martin Daníček již u nás od 1.září 2019 neordinuje z důvodu změny pracoviště...

MVDr. Martin Daníček – odborná stáž v Anglii

V únoru 2018 absolvoval MVDr. Martin Daníček dvoutýdenní odbornou stáž na referenční klinice Ruthland House v Anglii...

Přednáška pro chovatele koček

V sobotu 4.2.2017 budou MVDr. Petr Gbelec a MVDr. Petra Soukupová přednášet pro chovatele koček na téma oční choroby. Místo konání - Český svaz chovatelů, Maškova 3, Praha 8.

Rozhlasová poradna – Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků

V úterý 23.1.2017 bude MVDr. Hanuš Velebný hostem pořadu Káva o čtvrté tématu na ČRo dvojka. Pořad je na téma „Zimní zdravotní potíže domácích mazlíčků“

Články

Juvenilní symfyziodeza (JPS)

Pokud máte štěně, které by mohlo v dospělosti trpět dysplazií kyčelního kloubu, nabízíme  na našem pracovišti […]

Addisonova choroba – opomíjená endokrinopatie

I když endokrinologická onemocnění patří ve veterinární praxi stále k těm méně častým,  jejich četnost je […]

Hyperadrenocorticismus

Cushingův syndrom (CS) neboli hyperadrenocorticismum (HA) se v různé klinické formě vyskytuje poměrně často. Pokud u […]

Syndrom nedostatečné funkce a selhání ledvin

S ledvinným selháním se ve stáří setkáváme relativně často, typickým příkladem jsou kočky. Jak rozpoznat první příznaky problémů a včas zareagovat dietním a léčebným opatřením.

Napsali o nás

1.Prosinec.2020

Poděkování panu doktorovi Krejčímu a kolegyni

Hezký podvečer přeji. Moc rádi bychom Vám poděkovali, že jste se včera pozdě večer postarali […]

29.Září.2020

Poděkování za Bety

Dobrý den. Ve večerních hodinách 26.8.2020 jste provedli ošetření našeho Boloňského psíka Bety, která byla […]

12.Srpen.2020

Děkovný dopis

Vážený pane Fialo, obracím se na vás, jako na jednoho ze společníků veterinární nemocnice AA Vet

| DALŠÍ DOPISY |

Tipy a rady

V případě, že je vám známo, že je vaše zvíře alergické na některé preparáty, informujte nás prosím sami a předem. V případě, že jste vy sami alergičtí na některé látky, se kterými u nás můžete přijít do styku (např. jódové desinfekční látky), také nás nezapomeňte včas informovat. Můžete tak předejít velmi nepříjemným komplikacím.

| DALŠÍ RADY |

MVDr. Kateřina Ouřadová

interní medicína
pohotovostní lékař
tererova@aavet.cz

| DALŠÍ INFORMACE |

 • Nabídka zaměstnání:

  V případě zájmu o pracovní pozici je možné zaslat životopis spolu s motivačním dopisem na email dv@aavet.cz.
 • Informace pro stážisty :

  Studenti a postgraduanti se zájmem o stáž v naší nemocnici musí zaslat žádost na adresu fiala@aavet nebo dv@aavet minimálně měsíc před předpokládaným nástupem. více informací zde
 • Spolupracujeme :

  Naše vetrinární nemocnice dlouhodobě podporuje STŘEDISKO PRO VÝCVIK VODÍCÍCH PSŮ a spolupracuje s Veterninární záchrannou službou PETMEDIC.